Lokální floridace

V prevenci zubního kazu hraje fluorid velmi důležitou roli – spojí se se zubní sklovinou a činí ji odolnější vůči zubnímu kazu a ve vyšších koncentrací může zvrátit počáteční kariézní léze.

Fluor může být podáván v různých formách:

Fluoridace pitné vody V řadě zemí tvoří fluoridace pitné vody základní preventivní program. V České Republice začala fluoridace pitné vody v roce 1958 ve městě Tábor a trvala do roku 1988. Na našem trhu jsou však dostupné balené stolní vody, které jsou vhodné pro kojence i malé děti. Množství fluoridů by mělo být vždy uvedeno na etiketě. Fluoridované tablety Tablety jsou na lékařský předpis a dávkování je vždy individuální. Jedna tableta obsahuje 0,25 mg fluoru ve formě fluoridu sodného. U kojenců se tablety podávají rozpuštěné ve lžičce čaje, větší děti si tabletu nechávají rozpustit v ústech. Výhodou fluoridovaných tablet je přesná dávka fluóru. Nevýhodou je způsob aplikace, který závisí na spolupráci dítěte s rodičem.

Fluoridové zubní pasty Pravidelné používání zubních past dvakrát denně sníží kazivost zubů o 20 – 30 %. Mezi účinné složky zubních past patří fluorid sodný, monofluorofos­forečnany, aminfluoridy a fluorid cínatý. V dětských zubních pastách by mělo být menší množství fluoridů. Děti 2 – 3 leté by měly mít zubní pasty s obsahem fluoridu nižším než 400 ppm. Předškolní děti by měly používat pasty s 500 – 700 ppm fluoridů. Ve školním věku se obsah fluoridů pohybuje nad 1000 ppm. Pasty pro dospělé by měly mít 1000 – 1500 ppm fluoridů a pro pacienty s vyšší kazivostí jsou doporučené pasty s 1800 – 2500 ppm fluoridů. Dětem do 6 let by rodiče měli pastu nanášet na kartáček. Malým dětem stačí jen tenká vrstva pasty a předškolním dětem velikost kuličky hrášku. Fluoridové roztoky, gely, laky Tyto prostředky se aplikují na povrch zubů zubním lékařem či dentální hygienistkou. Fluoridové laky aplikované v ordinaci mají účinnost přibližněna 6 měsíců. Proto je dobré provádět profesionální fluoridaci 2× ročně. Po dokonalém vyčištění chrupu speciálním kartáčkem se na zuby aplikuje koncentrovaný fluoridový lak. K fluoridaci obvykle používáme speciální laky, které na povrchu skloviny vytvoří tenký film s dlouhodobým působením. Fluoridace je bezbolestný výkon a je vhodný téměř pro všechny pacienty. Pro domácí použití je z gelů dostupný Elmex – gelée a dentální krém GC MI Paste plus.

Neváhejte a zavčas se objednejte

 

Mgr. Klára Svobodová

Ordinace Brno

Janouškova 579/4
613 00 Brno


+420 737 933 785

Ochrana proti spamu. prosím, napište číslem dvacetosm: